Sem a kerékpárosoknak, sem az autósoknak nem egyértelműek a közlekedési szabályokMegújult főutcánkon szinte teljesen megváltozott a közlekedési rend. A Kossuth téren megszűnt a lámpa, és ezzel együtt 3 új körforgalom és egy kerékpárút segíti a balesetmentes közlekedést. Az új főutcán azonban sok olyan, eddig nem ismert forgalmi szituáció alakulhat ki, amelyek kezelése a forgalom folyamatos biztosítása és a balesetek elkerülése csak a KRESZ szabályainak maradéktalan betartása mellett lehetséges. A következőkben ismertetjük kereszteződésekre, körforgalmakra lebontva, hogy hol, milyen szabályokat kell betartani a kerékpárosoknak.
Mindenekelőtt tisztázni kell néhány, a kerékpárosokra vonatkozó alapvető szabályt: ha a közúti jelzésből más nem következik, akkor a kerékpárúton haladóknak elsőbbségük van az útkereszteződésben akkor, ha a jármű az úttesten úgy kanyarodik el, hogy a kerékpárutat keresztezi. A kerékpárút kezdetét kék alapon fehér kerékpár ábrával jelző "Kerékpárút" elnevezésű, a végét ennek a táblának piros csíkkal áthúzott változata a "Kerékpárút vége" tábla jelzi. Útburkolati jel lehet a kerékpárúton a folyamatos sárga csík, ha egyéb utat keresztez, akkor a kerékpárút vonalvezetését szaggatott sárga csík jelzi, ez azonban nem jelenti a kerékpárút végét, azt csak a fentebb említett "Kerékpárút vége" jelzőtábla jelzi. Útburkolati jelként felfesthető még a kerékpárút úttestjére a kerékpár piktogramja, az "Elsőbbségadás kötelező" jelzőtábla kiegészítéseként csúcsára állított háromszög, valamint mögötte keresztirányú vonal, amely a megállás helyét jelöli ki. A körforgalomba történő behajtáskor nem, de kihajtáskor minden esetben irányjelezni kell. A körforgalomban úgy kell közlekedni, hogy a körforgalom közepén lévő zárt rész mindig bal kéz felől essen, valamint a körforgalom autók által használt úttestjére kerékpárral nem szabad behajtani. A kerékpárt éjjel és korlátozott látási viszonyok között a kerékpárúton is ki kell világítani, valamint lakott területen kívül kötelező a láthatósági mellény használata. Fontos még, hogy a kijelölt gyalogátkelőhelyen csak gyalogosan szabad közlekedni, a kerékpárján ülő, azt hajtó személy nem minősül gyalogosnak, így elsőbbsége sincs.
Ebben a kereszteződésben egyelőre a kerékpárosoknak van elsőbségeCsongrád felől érkezve a kertvárosi kereszteződésnél lévő körforgalmon kívülről 360 fokban végigkíséri a kerékpárút. Itt minden ki- és bejáratnál a kerékpárosok részére ki van téve az "Elsőbbségadás kötelező!" tábla. Ez azt jelenti, hogy a kerékpárosoknak elsőbbséget kell biztosítani az útjukat keresztező járművek részére. A Tesco körforgalomnál szintén ez a helyzet. A laktanya bejáratával szemben, a Müller áruházhoz behajtóknak nincs semmilyen tábla, az OMV-kút melletti autókereskedésig végig a kerékpárosoknak van elsőbbségük. Az autókereskedésnél van a "Kerékpárút vége" tábla, innen a Csongrádi úti ABC-ig az egyéb szabályok érvényesek. Az ABC-től ismét kerékpárút van, innen a bíróság körforgalmáig végig elsőbbségük van a kerekezőknek. A bíróságnál lévő körforgalomnál, ha jobbra kanyarodunk, vagy egyenesen haladunk a kerékpárúton a Kossuth tér felé, akkor elsőbbséget kell adni a keresztező járművek részére. A Tóth József utcára kerékpárral csak úgy tudunk lekanyarodni, ha leszállunk, és a gyalogátkelőhelyen áttoljuk a bringánkat.
A Kossuth téri körforgalomnál a kerékpárút átvezet az ERSTE Bank előtt a park oldalába, itt - a cikk írásakor útburkolati jelként sárga háromszög van felfestve -elsőbbségadás kötelező tábla nincs kitéve. Tehát mivel a kettő csak együtt érvényes, itt és az Ady Endre utca kereszteződésén áthaladó kerékpárosoknak elsőbbségük van.
A Petőfi utcára a bank előtt leszállva és az utcára áttolva bringánkat fordulhatunk be szabályosan. Az Ady Endre utcára a kerékpárút Görög sarok felőli oldaláról tudunk lekanyarodni.
A Kossuth utcán továbbkerekezve - a cikk írásakor - a Horváth Mihály utca illetve a Bocskai utca kereszteződésében szintén nincs elsőbbségadás kötelező tábla a kerékpárosoknak csak a sárga útburkolati jel, ezért a táblák kihelyezéséig szintén elsőbbségük van.
A következő körforgalom a Klauzál utcánál van, itt a körforgalmat keresztező kerékpárúton haladónak kötelező elsőbbséget biztosítani a körforgalomból kijövő jármű részére. A Somogyi Béla utcára úgy tudunk lekanyarodni, hogy a Központi ABC előtt leszállunk, a gyalogátkelő helyen áttoljuk a biciklit, majd a túloldalon felülünk. A Somogyi Béla a felől, természetesen fordított sorrendben tudunk bekapcsolódni a kerékpárút fogalmába.
A Rákóczi utcánál a kerékpárút 360 fokban körülkíséri a körforgalmat, minden esetben a kerékpárosnak kell a körforgalomban haladó járművek részére elsőbbséget biztosítani. A forgalomba történő bekapcsolódást segíti a Rákóczi utcán, az Apponyi tér felől egy kerékpáros kihajtó, illetve a Pollák iskola kerítése előtt egy kerékpáros behajtó.
A kerékpárúton továbbhaladva a MOL-kútnál lévő körforgalomhoz jutunk, ahol szintén elsőbbségadási kötelezettsége van a kerékpárosoknak a keresztező más járművek részére.
A kerékpárúton a Nagyhegy valamint a LIDL felé haladva változatlan maradt a megszokott közlekedési rend.
Jó kerékpározást, balesetmentes közlekedést kívánunk!
Kovács Károly