Az ivóvíz minőségével országos szinten, az Észak-Alföldön, Dél-Dunántúlon, de közelebbről az Alföld déli részén is gondok vannak. A vízszennyező anyagok közül az arzén kívánkozik az első helyre, melynek jelenléte a vizekben 475 hazai települést, és mintegy másfélmillió embert érint. Határérték felett, vagy annak közelében megtalálható még vizeinkben a bór, nitrát és ammónium is. Régiónkban a vízben található káros anyagok mintegy 1, 2 millió embert veszélyeztetnek, s a három dél-alföldi megyében is az arzénkoncentrátum jelenti a legfőbb problémát.
Ez az anyag 10 qg/l határérték felett bőr-és tüdőrák, hólyag -és veserák kialakulásának kockázati növekedését jelenti. Az ivóvíz minőségének javítására országszerte projekttársulások jöttek létre, a dél-alföldi régióban 19, Csongrád megyében 8 társulás alakult ilyen céllal. Az önkormányzatok kötelezettsége megvalósítani a tisztí-tástechnológiai rendszer kiépítését, így az egyes települések összefogtak. A beruházáshoz uniós forrásra lehet pályázni, jelenleg mintegy 80-90 százalékára, a többit önerőből kell állnia az önkormányzatoknak. A létrehozott konzorcium programja nemcsak az arzénproblémát fogja megoldani, hanem valamennyi komponens esetében az egészséges határérték alá viszi a mért értékeket. A szakemberek szerint viszont idővel a vízdíjban megjelenik a program hatása.
A minap városunkban is ismertették a Szentes és Térsége ivóvízminőség-javító önkormányzati társulás tevékenységét.
Városunkon kívül még három település, Derekegy-ház, Nagytőke és Nagymá-gocs érintett ebben a projektben. Az ivóvízminőség-javítást itt is indokolja a káros anyagok jelenléte a vízben, Szentesen az arzén mért értéke (16,4 qg/l) lépi túl a határértéket (10 qg/l).
Mint Laluk Márta tanácsadótól megtudtuk, a program jelenleg az előkészítő szakasz végén tart, ezidáig a Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség Nonpro-fit Kft. (DARFÜ) foglalkozott vele. Az operatív teendőket a megvalósítási szakaszban, ősztől a projekttársulás viszi tovább. Szentes központtal kistérségi rendszert alakítanak ki, a beruházás megvalósulási összegét 2,4 milliárd forintra becsülik.
Ugyanakkor reményteli hírrel szolgált a DARFÜ projektmenedzsere, Varga Tímea: a kormányváltás után nagyobb nyitottságot tapasztalnak az ország vezetésének részéről. Esély látszik arra, hogy jócskán növekedhet az önköltségi támogatás, a konzorcium szándéka két százalékra levinni az önerőt. Hogy a program mikor érhet révbe, a projektmenedzser szerint ez településenként változó, hiszen több hónapos elbírálás vár a pályázatokra. Úgy gondolja, a kivitelezések legkorábban jövő év végén kezdődhetnek el.
D. J.