Bezárják a Bocskai utcait?
Ez a hír hosszú évek óta idôrôl-idôre felröppen, mint ahogyan most is. A város egyik legpatinásabb óvodáját azonban a bezárás nem fenyegeti, semmiképpen – tudtuk meg Takács Lászlótól, a polgármesteri hivatal humánpolitikai osztályának vezetôjétôl. A hírbôl mindössze annyi „igaz", hogy az osztály helyzetfelmérést készít az óvodáról, megvizsgálja a bôvítés lehetôségét, a korszerûsítés szükségességét. A régi épületben olajkályhával fûtenek, és sokféle szempontból nem kényelmes, nem korszerû.
Mégis, itt már egy összeszokott, jó kollektíva dolgozik, tudtuk meg Vincze Adrienne-tôl, az óvoda vezetôjének helyettesétôl. Elmondta, százhúsz csemete jár oda, s a belvárosban, mint kis szigeten mindannyian jól érzik magukat. Semmilyen hivatalos értesítést nem kaptak a fentiekkel kapcsolatban, ami érthetô, hiszen az ügy abszolút kezdeti állapotban van, a végsô döntést a késôbbiekben a testület mondja ki.
Változás a Villogó utcában
A változás már körülbelül három éve érlelôdik – mondja Verrasztó Józsefné, az óvoda vezetôje. Azóta van tudomásunk arról, hogy egyszer önkormányzati óvodából egyházi óvodává alakulnak.
A Villogó utcai gyermekintézmény a hét közepén került a római katolikus egyház fennhatósága alá. A cserében az egykori és a jelenlegi tulajdonos tevôlegesen kivette a részét: a nyár folyamán a város javítási munkálatokat végeztetett az alsó épületen, hogy használható állapotba kerüljön szeptember 1-jére, a tanévkezdésre.
Szentirmay Endre esperes úr pedig teológiai képzésre vitte az óvoda vezetôjét, az óvónôk közül pedig sokan hallgatóként járnak teológiai elôadásokra. Az intézmény dolgozói már eddig is igyekeztek egyházi ünnepkörök idejére szervezni az óvodai ünnepeket, amelyeken a szülôk betekintést nyerhettek az alakuló nevelômunkába.
Az épületet 1884-ben emelték, s 1945-ig katolikus iskola volt, régi, természetesen javításokra szorul majd, de a jövôben ezt folyamatosan rendben lehet tartani.
A pedagógusok fizetése nem változik. Azonban az eddigi állami nevelés kiegészül a keresztény neveléssel, az úgynevezett epochális neveléssel, a Don Bosco-módszerrel.
A Szentesi Élet megkérdezte az óvoda vezetôjét, ôt személy szerint hogyan érinti az "ideológiai" változás. Verasztó Józsefné erre elôször egy gondolattal válaszolt, amely Victor Hugótól származik, egyetlen dolgom van a világon : szeretni. S erre elsôsorban a keresztény nevelés képes. Bár az óvónônél, ha úgy tetszik, szakmai követelmény, hogy szeresse a gyereket, s a gyerek számára a legfontosabb az, hogy ezt megkapa, szinte mindegy, hogy milyen indíttatásból ered. Ebben az óvodában azonban igyekeznek majd a csöppségeket a keresztény úton elindítani, és hitre nevelni. Jelenleg több mint hatvan gyerek jár a Villogó utcába, környékbeliek, s a város minden pontjáról azok, akiknek szülei úgy érzik, gyermekük jövôje szempontjából döntô jelentôségû a keresztény nevelés. Tehát ezt választották.
BG.