„Az én összes történetem innen táplálkozik! Sokat köszönhetek a gimnáziumnak, Bácskai Miska bácsinak, a filmklubnak, a filmes szakköröknek, Kátai tanár úrnak, Berényi Jóskának, a Dózsa Erzsinek, apámnak, a szobafestőknek. Azért más ez a díj, mert érezzük, hogy követett bennünket a szentesi gondolkozás. Onnan kaptuk, ahonnan elindultunk. Annak örülök, hogy szentesi alapra ép„Az én összes történetem innen táplálkozik! Sokat köszönhetek a gimnáziumnak, Bácskai Miska bácsinak, a filmklubnak, a filmes szakköröknek, Kátai tanár úrnak, Berényi Jóskának, a Dózsa Erzsinek, apámnak, a szobafestőknek. Azért más ez a díj, mert érezzük, hogy követett bennünket a szentesi gondolkozás. Onnan kaptuk, ahonnan elindultunk. Annak örülök, hogy szentesi alapra építkezünk, és amerre járunk az országban, mindenütt működik az általunk képviselt gondolat, magatartás.”
Szőke András (Szentes, 1962. október 11. –) Balázs Béla-díjas magyar filmrendező, forgatókönyvíró, operatőr és színész, az underground filmkészítés egyik legismertebb alakja. Szentesen született. A Horváth Mihály Gimnáziumban Bácskai Mihály színészosztályába járt, több amatőr színházi csoportban játszott.
1981-ben Budapestre költözött. Jelentkezett a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, de nem vették fel. A Horizont moziban takarítóként, illetve számos helyen masszőrként dolgozott. A nyolcvanas évek két legfontosabb független filmes műhelyében dolgozott, a Szomjas György vezette Kőbányai Filmstúdióban 1981–1987 között, majd 1990/91-től a Közgáz Vizuális Brigádban, a csoport tagjaként a Tilos Rádió munkatársa is volt.
1990 óta Taliándörögdön él, ahol a helyi plébánossal, Illés Sándorral együtt közösségszervezéssel és egy rendhagyó helytörténeti múzeum kialakításán, az Ősök Háza „projekten” is dolgoznak. Az eredetileg paplakként funkcionáló, de nem lakott épületbe gyűjtenek és rendszereznek a helyi lakosság segítségével minden dokumentumot, emléket, ami a településsel kapcsolatos. Emellett Szőke több falubelivel közösen, gyógynövényekkel és a belőlük készült termékek előállításával foglalkozik.
A kétezres évek közepére Szőke – barátjával, Badár Sándorral együtt – kitört az underground filmvilág relatív ismeretlenségéből, híresség lett: állandó szereplője lett (lettek) reklámoknak (Szőke Kapitányként), talk-showk-nak, stand-upoknak és hasonló médiaeseményeknek.