Site Overlay

HMG Film

A szentesi Horváth Mihály Gimnáziumban egykor működő amatőrfilm szakkör létrehozója és motorja Kátai József kémia-biológia szakos tanár volt, aki 1968 és 2000 között volt az intézmény pedagógusa, aki 1990-benígy emlékezett az indulásról:

“Az 1960-as évek elején Dr. Dragon Károly — az országosan ismert amatőrfilmes — felkért, hogy legyek az operatőre, majd több sikeres filmet készítettünk együtt. Erről a munkáról szerzett tudomást az akkori igazgatóm, Gidófalvy György, és azt javasolta, hogy szervezzünk az iskolában filmezéssel foglalkozó szakkört. Vettünk egy S8-as kamerát, később egy vetítőt, bekéredzkedtünk az iskolai dekorációs-raktár egyik sarkába, és elkezdtük a munkát.

Nyolc—tíz lelkes gyerek járt be az olajos padlójú helyiségbe, ahol arról álmodoztunk, hogy sikeres filmet fogunk készíteni. Az egy filmkamerából tizenöt lett, az olajos padlójú sarokból hangstúdió, a könyvraktárból gépház és labor, a szomszédos tanteremből vetítő.”


Kátai József

A gimnázium 1984-ben megjelent évkönyvében így ír a csoport megalakulásáról.
“Néhány mondat a filmszakkörről…

A munka 1973-ban egy S8-as kamerával és egy Eumig vetítővel kezdődött. Az alig tíz fős lelkes gárda takarította, rendezte a helyiségül kapott régi raktárt. Egy év múlva a KISZ-től kapunk két N8-as Kvarc 5-ös felvevőt. Elkészül az első film: az iskola életét bemutató produkció beiskolázási céllal. Kapunk egy igazi magnót: AKAI 4000 DS ! Gyarapszik a létszám, jönnek a magnósok is. /Szentkirályi S. Soltész M./ Csak két 1000 W-os kézi lámpánk van, ezért járjuk a várost, hogy külsőben filmezhessük a jellegzetesen szentesit.

Az első animációs film: Greskovits D. – “Ecce Homo” Az első rajzfilm: Debreczeni Sándor: Teremtés. /Ezt később a televízió is bemutatja./ A szakköri tagok egyre több önmagukról szóló filmet készítenek, ezek nyernek díjakat a pécsi diák-filmfesztiválon. /Greskovits, Bacsa, Levendovics/. Elkészült az első oktatófilm, amelyet a megyei továbbképzésen mutatnak be a kémiatanároknak.

Szépen gyarapszik a felszerelés, növekszik a szakköri helyiségek száma. Megyei engedéllyel minden hétfőn és szerdán van szakkör! Az N8-as technika mellett egyre többet dolgozunk S8-as anyagra. Az iskola vásárolt egy nagyszerű s8-as YASICA kamerát. Megyei segítséggel 5 “profi” lámpát vásárolunk, így a belső színes felvételek is jól sikerülnek.

Egyre nagyobb hangsúlyt kap az elméleti felkészítés is. Sok filmet nézünk meg közösen, amelyeket azután elemzünk is. Dr Korom József segítségével biológiai tárgyú oktatófilmek készülnek. Az ELMO külkereskedelmi cégtől két jóminőségü hangfalat kapunk Megvásároljuk a nagyon áhitott GX-es AKAI-t. A “VÉR” című filmünk a nemzetközi vöröskeresztes fesztiválon SZOT-díjas lesz.

Megrendezzük a középiskolásoknak az országos fesztivált. Sárospatak-Miskolc-Gödöllő: sikerek és elismerések. Sokat dolgozik Hajas Tamás és Surányi Tibor. A filmes “tanszék” már négy helyiséget számlál. Egyhetes továbbképzést és alkotótábort rendezünk az iskolában. Az országos rendezvényen több mint 30 hallgató vesz részt.

A Kertészeti Kutató felszámolja a film – stúdióját . Sok hasznos berendezéssel gyarapszik a szakkör. Újabb felvevőket, kazettás magnót, erősítőt is vásárolunk. Kollázs-filmek sorozatban. /Szőke András/ Első néprajzi jellegű filmünk: Kopjafák. Sok sikeres bemutatóval. Első helyezést nyer a Sarlós isten a délalföldi szemlén.

Az irodalmi-drámai osztályokból sokan jönnek a szakkörbe, a létszám harminc fölött van. Különösen Banyó István és Szabó Tamás dolgozik nagyon aktivan A “Ráébredtetik” első díja az alföldi szemlén. /Banyó-Herczegh/ Sikere van Herczegh animációs filmjeinek is.

Az ország első amatőrfilmes csoportja, amelyik elnyeri a “Kiváló Együttes” címet. Számos cikk ismerteti a szakkör munkáját. A MAFILM filmet készít a szakkörről. A szakkör tagjai képviselik 1984-ben hazánkat a varsói nemzetközi ifjúsági filmfesztiválon. A tíz év alatt közel háromszáz diák ismerkedett meg a filmkészítés alapjaival, a film formanyelvével. Elsődleges célunk a nevelés filmes eszközökkel, de az se baj, ha egy-egy díjjal elismerik munkánkat.”