Site Overlay

FEK (MN 2348) AFK

1972-ben jött létre a Tisztiklubban az új amatőrfilmklub FEK AFK néven. (FEK = Fegyveres Erők Klubja). Molnár Farkas János is a városi filmklubban kezdett, majd onnan kiválva hozta létre az új filmklubot. A Tisztiklubban 15-20 fő kezdett el a klubélettel foglalkozni, a végén 12-15 fős mag alakult, akik vagy fotóztak vagy filmeztek. A legaktívabb tagok az alapító és felesége Bányai Júlia mellett Kotymán László elektrotechnikus, Döme Gyula katonatiszt, Kispál Illés oktatástechnikus, Musa Sándor, mentős Molnár Márta könyvtáros, Molnár Katalin könyvesboltos, Hűvös Oszkár dekoros, míg a fotósoknál Gálfalvy György, Nagypál János vasúti mérnök és Tabajdi György mérnök voltak. Különféle szakmai területekről érkeztek az alkotók.

A Tisztiklub a helyet biztosította, de maga a filmklub független volt  a néphadseregtől, így szerény költségvetéséből dolgozott. Az önállóság kapcsán kerülhettek be a tagságba civilek is.

Évente 1-2 közös házi vetítést rendeztek, ezkere a klubvezető témajavaslatokat adott, s ezek alapján készítették el a tagok kisfilmjeiket. Időnként nyilvános vetítésekre is sor került, általában 30-50 fős érdeklődő városi közönséggel. Különleges volt a dr. Győri Ferenc orvos és rádióamatőr munkáját bemutató HA8CW. További kisfilmek ebből az időszakból: Kontraszt, Képek Moszkváról és a Tükör.

Molnár Farkas János és felesége Bányai Júlia gyakran hívtak meg előadókat akik a filmkészítés, háttértudás alapjait mutatták meg. Pl. Raffai Anna filmesztétika, filmkészítés technikája, Eifert János fotóművész a képalkotás technikája. A klub tagjai gyakran olvasgatták a  Féja Géza füzeteket a filmkészítésről. A Tisztiklub emeletén fotólabor, vetítőterem, klubszoba állt a klubtagság rendelkezésére.

A leforgatott filmek laborálását maguk végezték. A filmnegatív az előhívás után egy második megvilágítás után fordult át pozitívba. Ez utóbbit lehetett már vetíteni A megvásárolt nyersanyag 16 mm-es volt, ami 3-5 percnyi forgatást lehetővé téve. A filmet megfordítva újra felvétel készülhetett a másik felére. Egy speciális készülékkel hosszában elvágva alakult ki a 8 mm-es film. A hang később került alá magnószalagról bejátszva.

Érdekes színfoltja volt  klub életének az animációs filmek készítése. Ezek a rajzfilmek kézi rajztechnikával kockáról kockára kerültek leforgatása. Egy másodperc 16 filmkockából épült fel, melyet az emberi szem már mozgásnak érzékel. Elképzelhető milyen sziszifuszi munka volt a 2-3 perces alkotások létrehozása (Átalakulás, Black, Drót, Gondold el, Trilógia)

A klub munkáját segítette Kiss István a balástyai filmklub vezetője, aki gyakran megfordult Szentesen, s több alkotásba bekapcsolódott. (Egyszerű történet)

Mára sporttörténeti jelentőségű vált dokumentumfilmek is készültek. (Dobóverseny, Az utolsó megyei mérkőzés, Osztályozó)

Kotymán Lászlót 1975-ben behívták katonának. Sokoldalúsága miatt Szentesen maradt Egy személyben volt gépkocsivezető, híradókatona és stúdiós. A két évi sorkatonai szolgálat alatt kezdeményezésére alakult meg az MN 2348 AFK a szentesi laktanyában. Hétfőn esténként a Magyar Televízió adásszüneti napja miatt kezdeményezésére játékfilmek vetítésére került sor a laktanyában. Kezdeményezte fotólabor és filmlabor kialakítását. Amatőrfilmek készültek a katonakórus illetve az irodalmi színpad munkájáról, Forgattak két kisjátékfilmet is. (Pilicka, Lebukás) Katonai szolgálata végén a hídépítő dandár munkáját mutatták be kisfilmen.

Mindeközben a FEK AFK életében a 70-es évek második felében törés állt be. Molnár Farkas János és felesége kiváltak a klubból, felköltöztek Budapestre és a Magyar Televíziónál kezdtek el dolgozni. Velük így a kapcsolat megszakadt. A klub vezetését Kotymán László vette át. Próbálta követni az elődöktől átvett vonalat. Folytatódtak neves előadók és díjazott amatőrfimesek  (Pl. a debreceni Dr. Oláh Imre vagy Káldi László gépészmérnök) vetítéses előadásai. A klubtagok más elfoglaltságai miatt egyre csökkent a szabadidő, s emiatt a készülő filmek száma is látványosan zsugorodott. Elkészült a Szárnyakon melyet Hevér Lajos pilóta segítségével forgatott le Kotymán László., majd a Két perc című alkotás. A 80-as évek közepén még leforgattak egy közös filmet, de annak vágására és bemutatására már nem került sor. (Mint a galambok) Időközben a Tisztiklub élén is vezetőváltásra került sor. Az új vezetőség nem támogatta a klub munkáját. Elvették a helyiségeket. Így az időhiány és a klubhelyiség elvesztése miatt a 80-as évek közepén megszűnt a FEK AFK.