|
Önök büszkék lehetnek…
Az egyesületet, 1998. március 14-én, a Szabadságharc 150. évfordulója alkalmából alapították. Jelenleg hatvan fő a létszámuk a diákoktól kezdve az idősebbekig. Kérdésemre, hogy mi volt az ösztönzője a szervezet létrehozásának, Vass úr elmondta, hogy már gyermekkora óta ’48-nak a bűvöletében él, és ezt próbálta átadni gyerekének, barátainak, ismerőseinek, majd ahogy a kor eseményeit többször elmesélte, rájött, hogy ezeket megtehetnék az eredeti helyszíneken is. Ez volt a kiindulás.
Az előadás a hagyományos egyenruhák bemutatásával kezdődött. A művészi pontossággal készített, díszes ruhák teljes hitelességgel adják vissza a kor öltözékét. Az alezredes úr büszkén mesélte, hogy azokon a gombok, a zsinórok eredetiek, és a hozzá tartozó kard is eredeti, még 1848-ból való, és részt vett a híres ütközetekben. A fegyverzeteik között láthattunk pisztolyt, különböző puskákat, de birtokolnak több ágyút is, és ezekhez a fegyverekhez engedélyük van a fekete lőporral való használathoz. Mai szemmel hallgatva szinte hihetetlen, hogy a puskák javadalmazásaként 16 lőszert adtak a fegyverhez, mert utána meleg vízzel át kellet mosni a csöveiket, hogy újra használhatóak legyenek. Hallhattunk a kor harcmodoráról, megismerhettük a gyalogság, lovasság, tüzérség alkalmazási lehetőségeit, fortélyait az ütközetek során. Megcsodálhattuk a 3. Honvéd Zászlóalj hadilobogójának és a díszzászlójának pontos másait. A hadilobogónak, melyre a katonák felesküdtek, nagy jelentősége volt az ütközetek során. Elbukása, elvesztése a csata vesztes végét jelentette, mely után feloszlatták az alakulatát.
Az előadás második részében Vass úr részletesen vázolta a szegedi 3. Honvéd Zászlóalj menetvonalát és ütközeteit. A hosszú menetelés kezdete 1848. június 6-án kezdődött Szegedről. A Perlaki hídfő bevételével a zászlóalj átesik a tűzkeresztségen, és megvívja első ütközetét. A jarkovaci hadműveletek során kerül föl a fehér kakastoll a katonák sipkájára, és innentől kezdve „fehér kakastollas zászlóalj”-ként emlegetik őket. Budapest, Vác, Komárom komoly és sikeres hadműveletek voltak. Majd visszavonulás, Miskolc, Debrecen, Nagyvárad. Végezetül Világos, ahol a sok, sikeres ütközet után, a Szabadságharc hős katonái letették a fegyvert. A zászlóalj 1280 fővel indult, és bő egy éves menetelés után, az indulók közül, 197 fővel fejezték be a csatározást. Az út hosszú és rögös volt. Az előadó számvetése alapján, megközelítőleg 4700 kilométert tettek meg a katonák gyalogszerrel, esőben, sárban, hóban, kánikulában.
Az alakulat tiszthelyettesei nagy érdeklődéssel, és figyelemmel hallgatta a színvonalas, és értékes kiegészítésekkel fűszerezett előadást. Befejezésül a Hagyományőrző Egyesület vezetője így köszönt el a katonáktól – Önök büszkék lehetnek, hogy ilyen katonák nyomdokaiba léptek. Szentes, 2009. 02. 28.
|