© Délmagyarország, www.delmagyar.hu | Minden jog fenntartva.

Nyugalmat és unokát vár 2008-tól Szentes polgármestere

Balázsi Irén
2008.01.05. 04:00

Szentes - Átmeneti évnek nevezte 2007-et lapunknak adott interjújában Szirbik Imre Szentes MSZP-s polgármestere, a térség országgyűlési képviselője. Az új esztendőtől alkotó nyugalmat és unokája megszületését várja.

Átmeneti évnek nevezte 2007-et lapunknak adott interjújában Szirbik Imre Szentes MSZP-s polgármestere, a térség országgyűlési képviselője. Befejeződtek a nagy beruházások, és megalapozták az újakat uniós pályázatokkal. A Petőfi Szálló kezdődő rekonstrukcióját sikerként könyveli el Szirbik, kudarcként pedig a középiskolák átszervezését. Az új esztendőtől alkotó nyugalmat és unokája megszületését várja.

Átmeneti esztendőnek tekinti 2007-et Szirbik Imre, Szentes szocialista párti polgármestere, a térség országgyűlési képviselője, aki a 2006-os választások óta mindkét tisztségében az első teljes évet tudhatja maga mögött. A korábbi időszak nagy fejlesztéseinek a végére értek, befejeződött a szennyvízrendszer kiépítése: több mint ötezer ingatlant kapcsoltak a hálózatra. A polgármester szerint az ötéves, hármmilliárdos program a város életében alapvető fordulatot hozott. Sikerült lezárni a volt megyeháza felújításával összefüggő pénzügyi kérdéseket, a főtéri református nagytemplom renoválásáról is megegyeztek az új kivitelezővel.

Betartotta a szavát

Becsületszavát adta a polgármester a Schweidel utcaiaknak, hogy a nagy járműforgalomtól mentesítik őket az utcájuk kinyitásával a szegvári útra. Az ígéretét azóta beváltotta, az út elkészült. – Úgy gondolom, hogy ezek a nagy lépések voltak azok, amelyek a város életében jelentős fejlődést hoztak.

Szentes polgármestere 2007-et azért tekinti a megalapozás évének, mert benyújtották azokat a pályázatokat, amelyek a 2013-ig terjedő időszak beruházásaira nyújthatnak fedezetet. – Magyarország először vesz részt az Európai Unió teljes jogú tagjaként egy egész periódus fejlesztési tervében, ahol Szentes is ott kíván lenni – tette hozzá Szirbik Imre. A helybelieknek régi vágyuk teljesül így: megépülhet a fedett uszoda, megvalósulhat a Kossuth utca rekonstrukciója a körforgalmi csomópontokkal, az ipari park fejlesztése, megépülhet a központi műtőblokk a kórházban. Kiemelt kormányprogramként pedig elkezdődhet a Szentes és Szegvár közötti út rekonstrukciója.

Szirbik Imre azt várja, hogy idén elcsendesül a zaj. Fotó: Gyenes Kálmán

A dél-alföldi régió légimentési bázisának Szentesre telepítését sikerként élte meg Szirbik, kudarc viszont, hogy karácsonyra tervezték a mentőhelikopter-bázis átadását, ám még az építkezés sem kezdődött el. Bízik abban, hogy féléves csúszással felépül a mentési központ. A Petőfi Szálló kezdődő rekonstrukcióját viszont sikerként könyveli el a polgármester, aki szerint 2010-ban a szentesiek büszkék lesznek az épületre. Kérdésünkre, miszerint mivel győzi meg a kétkedőket, akik nem hisznek a program eredményes befejezésében. – Most olyan partnereket ismertem meg a Pendola Kft. vezetőiben, akik azzal biztatnak, hogy a normál üzleti kockázatokon belül ezt meg lehet valósítani – válaszolta Szirbik, hozzátéve: eddig minden ígéretüket határidőre teljesítették, és a referenciamunkáik alapján meggondolt, megfontolt, döntéseit megalapozó társasággal van kapcsolata az önkormányzatnak.

Kudarcként élte meg

Szirbik Imre nem tudja különválasztani a polgármesteri, az országgyűlési képviselői és a megyei közgyűlési funkcióját. E három tisztségében kudarcként élte meg a középiskolák átszervezését. Bántja továbbá, hogy az erőfeszítések ellenére a munkahelyek nem bővültek olyan mértékben, mint ahogyan szerette volna. Szirbik alapelve szerint ugyanis csak az érezheti igazán szabadnak önmagát, akinek az egzisztenciája nem másoktól függ. Belső feszültséget az jelent számára, hogy a polgármesteri és az országgyűlési képviselői elfoglaltságai, a sokfelé irányultsága miatt „nincs mindig teljesen képben". Ezt az állapotot frusztráló mókuskeréknek nevezte Szirbik. Az édesanyja azt szokta mondani erre, hogy nem hat ökörrel húzták a Parlamentbe, hanem ő vállalta. – Teljesen igaza van, hiszen még tettem is azért, hogy oda kerüljek. Ezt vállaltam, igyekszem helyt állni.

Szirbik Imre

1953. szeptember 1-jén született Makón. Felesége Tószegi Rózsa higiénikus. Négy gyermeket neveltek fel. Szegeden, a Radnóti Miklós gimnáziumban érettségizett, első diplomáját a budapesti Marx Károly Közgazdaság-tudományi Egyetemen szerezte 1977-ben, majd elvégezte a Kandó Kálmán Villamosipari Műszaki Főiskolát is. A városi tanácsnál 1977-ben kezdett dolgozni pénzügyi előadóként, 1988-tól tanácselnök volt. 1991–1994 között egyéni vállalkozóként tevékenykedett. Szentes város polgármestere 1994 óta. A 2006. évi parlamenti választásokon a szentesi térség országgyűlési képviselője lett az MSZP színeiben.

Nagyobb lett a zaj

Alkotó, békés nyugalmat szeretne Szirbik Imre 2008-ban. Arra a legbüszkébb, hogy ezt a város vezetőjeként eltöltött idő alatt eddig sikerült fenntartania. – Az elmúlt hónapokban azért érződött, hogy kicsit talán hangosabb a minket körülvevő zaj – fogalmazott. Az új esztendőtől azt várja, hogy ez a zaj valahogy csendesedjen el. Nem elfojtani szeretné, hanem egymást tisztelve megbeszélni, kinek mi a véleménye a világról. Szentesen már van olyan mag, amelyhez tartozók politikai hovatartozástól függetlenül stratégiai kérdésekben képesek együtt gondolkodni. Szirbik Imre reméli: az emberek nem hagyják, hogy indulatok vezéreljék őket.

Saját magának szeretné

Magának nyugodt légkört, egészséget szeretne Szirbik Imre, és annak a miliőnek a megőrzését, amelyet a családja, szerettei és a barátai jelentenek számára. Szeretné megtartani azt az emberi arcot is, amit reményei szerint eddig sikerült. A kis unokáját pedig április elejére várja. – Danika lesz számomra 2008 legnagyobb eseménye – mondta Szirbik.