© Délmagyarország, www.delmagyar.hu | Minden jog fenntartva.

Szentesen nincs csend az iskola-összevonás után

Blahó Gabriella
2007.12.04. 21:25

Szentes - Megnyerte az elbocsátása kapcsán kialakult munkaügyi vitát a szentesi közgazdasági szakközépiskola volt igazgatóhelyettese. A tanárnőt azután küldték el, miután a megye új igazgatót nevezett ki két szentesi középiskola élére.

A munkaügyi bíróságon született megállapodás szerint nem vagyoni kártérítést fizet a szentesi Horváth Mihály Gimnázium és Szakképző Iskola Karlik Natáliának, akit augusztus végén bocsátott el állásából Inokai-Tóth László. A tanárnő kapott egy felmondólevelet, melyben a frissen kinevezett igazgató felmentette őt a munkavégzés alól. Mivel a felmondást a tanárnő nem fogadta el, az igazgatótól pedig állítása szerint nem kapott érdemi választ a kérdéseire, munkaügyi bírósághoz fordult. Az ott született megegyezés szerint nem vagyoni kártérítésként tízhavi átlagkeresetét kapja meg. A tanárnő elmondta lapunknak, ügyvédjének álláspontja az, hogy a felmondás nem szabályos, a bíróságon ezért szóba is került, visszatérhetne munkahelyére, ezzel a lehetőséggel azonban nem kívánt élni. Húsz évig dolgozott a közgazdasági iskolában: pszichológiát, egészségmegőrzést és klinikai tantárgyakat tanított, de a jelenlegi légkörben nem akar visszatérni. Elmondása szerint „a tanáriban mostanában különösen vigyázni kell arra, ha két ember beszélget, mert egy harmadik is hallhatja, mi a téma – különben a beszélgetők gyanússá válnak".

Karlik Natália két és fél milliót kap az intézménytől. Fotó: Blahó Gabriella

Az elbocsátott igazgatóhelyettes Inokai-Tóth Lászlótól azt hallotta, a mintegy két és fél millió forint nem az intézmény költségvetését terheli, más forrásból fedezik majd a kártérítését. Lapunk információi szerint mégis az iskolának kell azt kigazdálkodnia, ezért spóroltak a hideg beköszöntekor a fűtésen a gimnáziumban. Szerettük volna ezzel kapcsolatban megkérdezni a megyei közgyűlés által kinevezett igazgatót, Inokai-Tóth László azonban azt mondta, úgy érzi, nincs itt a válaszadás ideje.

Az alelnök így látja

A megyei közgyűlés alelnöke úgy véli, Karlik Natália ügye sokkal bonyolultabb annál, minthogy azt az iskola-összevonás következményének lehetne tekinteni. Kovács Kálmán szerint a tanárnőt szakmai megfontolásból bocsátották el. Az ellenzék érveire reagálva – mely szerint érdemben nem mérhető az összevonással elért megtakarítás – most a kártérítéssel kapcsolatban azt mondta, a helyesen meghozott döntés hosszú távon mutat eredményt. Idén a megye egymilliárdot tett hozzá az intézmények fenntartásához, s erre a kormány által előidézett helyzet miatt volt szükség.