© Délmagyarország, www.delmagyar.hu | Minden jog fenntartva.

Vásárhelyen 250, Szentesen 50 katona hiányzik

2007.11.14. 20:08   frissítve: 13 órája és 48 perce

Hódmezővásárhely, Szentes - Nemrég átszervezték, karcsúsították a honvédséget, most meg kiderült: kevés a katona. A szentesi dandárnál ötven üres álláshelyet tartanak nyilván, a vásárhelyi laktanya kétszázötven munkavállalót vár.

Nemrég átszervezték, karcsúsították a honvédséget, most meg kiderült: kevés a katona. A szentesi dandárnál ötven üres álláshelyet tartanak nyilván, a vásárhelyi laktanya kétszázötven munkavállalót vár, elsősorban lövészből és gépkocsivezetőből van hiány. Reklámkampányt indítottak, és bíznak abban, hogy a búvárkodás vagy a külföldi szolgálat lehetősége vonzó a fiatalok számára.

A sorkötelezettség megszűnése óta hivatásos és szerződéses katonákat alkalmaz a Magyar Honvédség. Országszerte több toborzóiroda is működik – térségünkben Szegeden –, ahol a katonaság iránt érdeklődők minden fontos információt megkaphatnak.

– A vásárhelyi alakulat kezdeményezése akár példa értékű is lehet a Magyar Honvédségben. Ugyanis az iroda munkája mellett mi saját kezünkbe vettük a toborzást – halljuk Farkas Imre ezredestől, a helyőrség parancsnokától.

A vásárhelyiek nemcsak a médiában kezdtek reklámkampányba, hanem szerdánként a laktanyába is várják az érdeklődőket. Ez azért jelentős, mert az állást kereső helyben ismerheti meg leendő munkahelyét.

– A személyes találkozások során a szakma nehézségeit sem titkoljuk, nyíltan elmondjuk: milyen feladatokat kell ellátni nálunk, és mennyiért – folytatta az ezredes. A kezdő fizetés nettó 75-80 ezer forint, ehhez hozzájönnek a pótlékok, a 13. havi illetmény, a havi ötezer forintos étkezési hozzájárulás.

A szegedi toborzóirodában. A kezdő nettó fizetés 80 ezer forint körül mozog, de ehhez pótlékok is járnak. Fotó: Tésik Attila

Ez a helyőrség azért is népszerűbb a többihez képest, mert itt jóval több a külszolgálati lehetőség. Egy-egy pristinai, szarajevói vagy más külföldi misszió – a veszélyeket leszámítva – jóval többet hoz a katona konyhájára, mint ha csak itthon teljesítene szolgálatot.

Eddig több száz érdeklődő fordult meg a helyőrségben. Mivel a térségben is igen magas a munkanélküliség, sok civil a honvédségben próbál meg kiutat találni. A parancsnoktól megtudtuk, hogy közel kétszáz fővel meg is kötötték a szerződést. Ennek ellenére még mindig van bőven munkahely a laktanyában. Mintegy kétszázötven fő hiányzik még az állományból. Elsősorban lövész és gépjárművezetői beosztásba keresnek munkaerőt, férfiakat, nőket vegyesen.

A szentesi műszaki alakulatot dandárból zászlóaljjá alakították a közelmúltban. Talán ez is közrejátszott abban, hogy az egész honvédelmet érintő átszervezés időszakában sokan búcsút mondtak a hadseregnek, különböző okok miatt. Juhász László százados arról tájékoztatta lapunkat, hogy tavasszal a honvédelem felvételt hirdetett, és most már a szentesi laktanyában is jelentkezhet katonának bárki. A teljes létszám egyötöde hiányzott a közelmúltban, száz embert kellett felvenni gyorsan.

Az önkormányzat és a munkaügyi központ közbenjárásával munkanélküliek körében kampányszerűen népszerűsítették a katonai pályát, sikerrel. Az elmúlt néhány hónapban ötven embert vettek fel, s további ötven fő jelentkezését várják. Juhász László leszögezte: egyetlen búvárra van még szükség, mellette pedig C és E kategóriás jogosítvánnyal rendelkező érdeklődők jelentkezését várják.

K. T.–B. G.