A márciusi pesti események híreinek fogadtatása Szentesen

(1848. március 21.)

 

Népgyűlés

 

A beállott esőzés dacára is igen nagy számmal egybegyűlt népnek főbíró Boros Sámuel úr értésére adta, miképpen a Tanács felhívatva érzette magát, hogy a Közönséget az országos és jelesen Pesten történt eseményekről tudósítsa, nehogy az ott történtekről némelyek által balul értesíttessenek. Melynek folytában tudatja a Közönséggel, hogy Pest városa Közönsége majdan felolvasandó 12 pontokat kérelmezés útján az Országgyűlésre felterjesztette, melyeknek nagy része már teljesítésbe is ment ugyan, de mindaddig mégis míglen azok a törvényhozás útján, mint már alakult törvények közhírré nem tétetnek, kötelességünk a rendes és békés állásban lennünk és maradnunk. Annyival inkább, mivel hála a jó Királyunknak és ország nagyjainknak, a Nemzet kívánatait teljesedésbe való vitelét biztosan hiszi. Mely lelkes előterjesztés folytában Szentes Város Közönsége főbíráját követve, szeretett Királyát harsány és hosszas felkiáltásokkal éltette.

Felolvastatván pedig a Magyar Nemzetnek e következő kívánatai.

Mit kíván a Magyar Nemzet Legyen Béke, Szabadság és Egyetértés!  

 

1-ször Kívánjuk a sajtó szabadságát, cenzúra eltörlésével.

2-szor Felelős Minisztériumot Buda Pesten.

3-szor Évenkénti Országgyűlést Pesten.

4-szer Törvény előtti egyenlőséget polgári és vallási tekintetben.

5-ször Nemzeti Őrsereg.

6-szor Közös teherviselés.

7-szer Úrbéri viszonyok megszűntetése.

8-szor Esküdtszék, képviselet egyenlőség alapján.

9-szer Nemzeti Bank.

10-szer A katonaság esküdjék meg az alkotmányra, magyar katonákat ne vigyék 

külföldre, a külföldieket vigyék el tőlünk.

11-szer A politikai státusfoglyok szabadon bocsátassanak.

12-szer Unió Erdéllyel.

 

Főbíró Boros Sámuel úr pontonként felvéve a Közönségnek megmagyarázta, mely magyarázat után főbíró úrnak azon felszólítására: Óhajtja e ezeket, és magáévá teszi e az egybegyűlt Közönség? hosszas és általános felkiáltással a Nép azon választ adta:

Óhajtjuk, kívánjuk, magunkévá tesszük és elfogadjuk! Melynek folytában főbíró úr annak előrebocsátásával, hogy ezek még most kívánatok lévén, addig a törvényes és addigi gyakorlatokat fenntartanunk, és békés állásban azok testülését bevárnunk kelletik, de addig is ezen óhajtásunkat és elfogadásunkat a maga helyein nyílvánítandjuk süvegét levévén Éljen a Király! Éljen a Szabadság! Éljen az Egyenlőség!

Szavaira hosszas és szűnni nem akaró felkiáltásokkal: Éljen a Király! Éljen a Szabadság! Éljen az Egyenlőség! Testvériség! Éljen az úrbér viszonyok megszűntetése! válaszolt a Nép.  

 

Részlet Szentes város tanácsi és népgyűlési jegyzőkönyvéből (1000/1848. márc. 21.)