2010. november 19.

Eredeti pompájában

Befejeződtek az orgonarekonstrukció legnagyobb munkái

A törmelék tönkretett 48 sípot, ezt pótolták nemrégibenHálaadó istentisztelet keretében adták át október 31-én a Református Nagytemplom felújított orgonáját, a hangszert előbb egy koncert keretében Karasszon Dezső orgonaművész, majd az istentiszteleten dr. Fekete Károly, a Debreceni Református Hittudomány Egyetem gyakorlati teológia tanszékének vezetője szólaltatta meg. Az orgonafelújítás több ütemben zajlott, a költségeket adományokból és pályázati forrásból fedezték.

A hangszerek királynőjének is nevezett orgona egyedi hangszer, hiszen nemcsak Magyarországon, hanem Közép-Kelet Európában is egyedüli, hogy eredeti állapotban maradt fenn a tasniládás Angster orgona, sohasem építették át.

Az összesen közel 15 millió forintos rekonstrukció első üteme a templomfelújítási pályázat része volt. Ekkor az orgona első manuálját újította fel Paulus Frigyes orgonaépítő mester.

– Ezután nem volt mód a rekonstrukció folytatására, pénzhiány miatt. Majd fordulat következett be, hiszen három adományozó segített. Volt, aki 6 millió forintot adott, más 1, illetve 2 millió forinttal segítette elő a felújítást. A fennmaradó összeget a gyülekezeti tagok gyűjtötték össze – részletezte Kovách Péter. A református gyülekezet lelkipásztora azt is elmondta, hogy most a 2. nagyobb ütemnek lett vége, mely azt jelentette, hogy mostmár az orgona teljes felújítása elkészült. Lesz egy 3., kevésbé jelentős ütem is, amely már nem tartalmaz nagy munkákat. Ez a lábfújtatás visszaállítását jelenthetné, illetve az orgonaszekrény teljes restaurálását, amely azért is fontos, mert az építkezés első ütemében több ponton kisebb-nagyobb sérüléseket szenvedett a hangszer. Ebben az időszakban az akkori kivitelezők több sípot elvittek az orgonából, törmelék is került a hangszerbe, így a felújítás a törmelék kitakarításával és 48 síp pótlásával indult.

A második időszakban elkészült a játszóasztal felújítása is, ennek az összegét megelőlegezte Paulus Frigyes, a gyülekezet ezt jövőre próbálja kifizetni. A munkát azonban azért hozták előbbre, mert technikailag és műszakilag ésszerűbb megoldást jelentett, hiszen így később nem kell ismét szétszedni a játszóasztalt a munkavégzés miatt.

Kovách Péter arról is beszámolt, hogy abban reménykednek, hogy később orgonaművészek is felfedezik és hangversenyeket adnak a különleges orgonán.

Cseh-Lakos