<<< Vissza

Természetelvű pályamunkák

2006. november 17.

Dunai Edit átveszi az ösztöndíjat Szűcs Lajostól. (Fotó: Vidovics)

Három éves szünet után ismét meghirdették a Katona Kiss Ferenc és neje Túri Júlia Képzőművészeti Alapítvány pályázatát. A kuratórium által kiállításra javasolt alkotások tárlata a főtéri galériában nyílt meg.

Több mint tizenöt évre tekinthet már vissza az alapítvány és annak a fiatal művészek számára meghirdetett országos pályázata. Ezúttal 11 szerző 32 alkotását bírálta a kuratórium, melynek elnöke dr. Tóth Attila, titkára Varróné Szabó Ildikó, tagjai Szalay Ferenc, Kruzslicz Pál és Berki Gáborné. A Galériában végül 27 mű került a falakra, közöttük szólalt meg a vernisszázson Csiszár György fuvolajátéka, majd dr. Tóth Attila köszöntője. A művészeti író, aki pár hete a kuratórium elnöke, először Katona Kiss Ferencről, az egykori szentesi festőművészről szólt. Szívbetegsége fosztotta meg szakmájától, s terelte régi szenvedélye irányába, így lett festő, hallhattuk tőle. Az alapítvánnyal az volt Katona Kiss célja, hogy ami őt gátolta fiatal éveiben, az utána jövő nemzedékek tehetséges fiataljait segítse, vagyis az anyagiak. Dr. Tóth Attila elárulta, az eredeti elgondolás az volt, hogy az alapítvány egy-egy díjazottjának egy évig gondtalan életet biztosítson, de ez nem valósulhatott meg. Inkább buzdító erőt jelenthet a nyertes számára. Volt azonban egy szigorú kikötése az alapítvány névadójának: minthogy mélyen hitt a természetben, azokat kívánta támogatni, akik hasonló elképzeléssel bírnak. Ennek megfelelően a mostani pályázati anyag is természetelvű művészeti felfogásról árulkodik. A természettel párbeszédben kell lenni, mindennek gyökere és viszszajelzése - ez is Katona Kiss egyik gondolata.

Szűcs Lajos alpolgármester adta át a díjakat. Az alapítvány ösztöndíját és Kiss Nagy András szobrászművész plakettjét a budapesti Dunai Edit, az önkormányzat különdíját pedig a gyermelyi Nádas Alexandra kapta. Nem volt jellemző eddig, azonban most volt a pályázók között szentesi alkotó is, Kocsis Zsuzsa személyében.

Az ösztöndíjas Dunai Editet rövid bemutatkozásra kértük. - A Magyar Képzőművészeti Egyetemen Nagy Gábor festőosztályában végeztem, tavaly diplomáztam, így ez volt az első lehetőségem a pályázaton indulni - mondta a Vásárhelyről származó, de a fővárosban élő fiatal művész. - Középiskolában keramikusként végeztem a szegedi Tömörkény-gimnáziumban. Csongrádon részt vettem többször a művésztelepen is, munkáimat meghatározza az alföldi látásmód, a tradicionális festészet követése. Összességében a tájról gondolkodtam, a maga egyetemességében, s a négy őselemnek a maga változásában, egymásba átalakulásában. A repülés napjaink sajátos tájképélménye, ezeket próbáltam megjeleníteni mindhárom kiállított képemen.

A művészek alkotásai november 25-ig láthatóak a Kossuth téri galériában.

Darók József


<<< Vissza