Szakmai konferencia

 

 

 

Jelzőrendszeres házi segítségnyújtás témakörben megrendezett szakmai konferenciáról

 

A  szakmai konferencia rendezvény időpontja: 2013. április 25.

 

A szakmai konferencia helyszíne: Szentes Közösségi Ház (Dózsa Ház)

 

A szakmai konferencia címe: 6600 Szentes, Csongrádi u 2.

 

 

A szakmai konferencia célja:

 

-         két ország jelzőrendszeres házi segítségnyújtási programjának ismertetése

-         elsősorban a szakmai munka megismertetése a résztvevőkkel

-         társszakmákkal való együttműködés lehetőségeinek bemutatása (tanyagondnoki szolgálat)

 

A konferencia megnyitását követően köszöntőt mondott a két település alpolgármestere.

 

 Az első előadó Szentes Város Polgármesteri Hivatalának Szociálpolitikai Osztályvezetője, aki a város szociális ellátórendszerén keresztül belül mutatta be a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás fontosságát.

 

Ezt követően a jelenlegi ellátórendszer működését és működtetésének feltételeit mutatta be a jelzőrendszeres koordinátor és munkatársa. A jelenlegi helyzet bemutatását követően felidézték a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás kialakulásának történetét.

 

     

 

Az Újszentesi partnerek bemutatták a sajátosságaikat a helyi szociális viszonyokba, hogyan illesztik bele ezt az innovatív ellátási formát az Ó segítségnyújtási lehetőségeikbe.

 

Az utolsó előadói blokkban a Családsegítő Központ tanyagondnoki koordinátora kapott szót a külterületen élők biztonsága és a jelzőrendszeres segítségnyújtás kapcsolatáról.

 

A szolgáltatást igénybevevő ellátottak is, akik közül többen hozzászólásaikkal gazdagították a szakmai rendezvényt.

 

A Szociálpolitikai Osztályvezető részletesen elmondta közel 30 ezer lakosú város szociális ellátórendszerét és annak intézményi hálózatát. Kiemelte a Bölcsőde a Hajléktalan Szálló a Parkerdő Otthon, a Családsegítő Központ és Gondozási Központ fő feladatait és jellemző tevékenységeit. Külön szólt azokról az Önkormányzati kezdeményezésekről, melyek egyedülállóként léteznek más településekhez viszonyítva (pl. szociális malacprogram, illetve a közszolgáltatókkal való szerződés adósságot felhalmozó családok megsegítésére).

 

Összefoglalva a szentesi szociális modell teljes körűen biztosítja széles célcsoport számára a különböző pénzbeni, természetbeni és a személyes gondoskodást nyújtó ellátási formákat.

 

Soron következő előadás a jelzőrendszeres házi segítségnyújtást mutatta be. Az elmúlt három évben hogyan alakult a riasztások száma, mely esetekben voltak életmentőek a riasztások. Milyen feltételekkel kerülnek be az ellátórendszerbe és milyen okok miatt kerülnek ki az ellátásból.

 

A másik előadó a kezdetekről számolt be, milyen nehézségekkel kellett szembenézni. Nagy gondosságot fordítottak a szakmai továbbképzéseknek, egészségügyi, elsősegély nyújtási és pszichiátriai ismeretek szerzésére. Akkor még viszonylag újdonságnak számított a számítástechnikai szoftverek tanulmányozása, viszont a rendszer alkalmazása szempontjából elengedhetetlen volt. A diszpécser működése a készülékek technikai ismerete, műszaki feltétele szintén fontos része volt a szakmai munkavégzésnek. A moderátor kiemelte, hogy a kezdetektől napjainkig milyen óriási fejlődésen ment keresztül ez a szolgáltatás.

 

 

 

A külterületen élő lakosok infrastrukturális hátrányaiból fakadó nehézségeket a tanyagondnoki szolgáltatás koordinátora vázolta fel. Az itt élő emberek megközelíthetősége az időjárás viszontagságai ellenére gyakran nehéz. Ezen hátrányokat tovább fokozza az életkor előrehaladtával a biztonság kockázata. Ezt a rizikófaktort igyekszik ellensúlyozni a külterületen élő lakosok számára nyújtott jelzőrendszeres hívókészülék léte.

 

Az Újszentesről érkező szakmai projektmunkatárs a romániai jelzőrendszer sajátosságaira hívta fel a figyelmet ahol a közbiztonság területén dolgozó állami alkalmazottakat képzik ki elsősegélynyújtási ismeretekre. A beszerzésre kerülő készülékeket jól megismerték a program során. Kiválasztásra kerültek a felhasználók, önkéntes személyeket is bevontak a rendszer működtetésébe.

Összességében elmondták, hogy sokat tanultak a magyar partnerektől, de az idő rövidsége miatt még terveik vannak további fejlesztésre.

Kifejezték abbéli szándékukat, hogy más szociális területen is szeretnék az együttműködést szorossá tenni európai uniós pályázatok kapcsán, különösen a nappali ellátás területén az idős és fogyatékossággal élő személyek megsegítését szolgálva.

 

A pályázati és szakmai ismeretek közlését követően a média munkatársai feltehették kérdéseiket a jelenlévők felé. Az ellátottak beszámoltak, hogy mindennapi életük során amennyiben távol vannak családtagjaik, idős korukra testi állapotuk  gyengülésével egyre fokozódó szükségletet éreznek a segélyhívó berendezés állandó  használatára, növelve ezáltal, az igénybevevők egészségügyi komfortérzetét.

A nap végén mindenki megelégedéssel zárta a szakmai napot, mely magas színvonalon érdekes és hasznos előadásokat tartalmazott. A tapasztalatok kicserélése, a párbeszéd, egymás segítése továbbgondolásra adott lehetőséget a szakemberek számára.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jelen honlap tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.

 

 

 

 

.