Sajnos nem sikerült abszolválni a reményeket Athénban a női vízilabda Európa Liga negyeddöntőjén a Hungerit Szentes csapatának. Nagy küzdelem, szoros mérkőzés, de a görögök végig vezettek. A 3-1-es első negyed után egy gólokban kiegyenlített második negyed következett. A harmadik negyedet ismét a görögök hozták és a végjáték is nekik sikerült jobban!

A hazai mérkőzésen négy gólos hátrányt kell ledolgozni a lányoknak, ami nem lehetetlen vízilabda mérkőzésen, csakhogy egy Olimpiakosz Pireusz ellen maga a csoda!

Mindenesetre várjuk a hazai mérkőzést és már sokszor bizonyították a lányok, hogy fel tudnak állni, most is így lesz! Hajrá Szentes!

Kinagyítható!

A mérkőzés beszámolója görögül:

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 10-6 της Ζέντες στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την προημιτελική φάση της Ευρωλίγκας στο κολυμβητήριο Πέτρος Καπαγέρωφ, πραγματοποιώντας ένα αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στο Φάιναλ Φορ.

Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε προβάδισμα στο σκορ με τα τέρματα της Τετζαλίδου και της Μανωλιουδάκη. Στη συνέχεια η Ζέντες μείωσε αλλά η Ασημάκη επανέφερε και πάλι τη διαφορά στα 2 τέρματα.

Στη δεύτερη περίοδο, η Μπιανκόνι διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά, όμως οι Ουγγαρέζες μείωσαν με δύο αναπάντητα τέρματα στο γκολ. Ωστόσο, η Ασημάκη διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου μισού σε 5-3.

Η φουνταριστός του Ολυμπιακού ήταν αυτή που έδωσε το έναυσμα στην ομάδα της σκοράροντας στο ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου. Όμως η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Πειραιά να έχει νταμπλ σκορ (8-4).

Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, η Μαργαρίτα Πλευρίτου έφτασε για πρώτη φορά τη διαφορά στα 5 τέρματα, όμως η Κις μείωσε για τις φιλοξενούμενες. Τον τελευταίο λόγο στον αγώνα είχε η αρχηγός της ομάδας του Πειραιά Φιλιώ Μανωλιουδάκη που έγραψε το τελικό 10-6.

Ολυμπιακός (Χ. Παυλίδης): Τετζαλίδου 1, Μανωλιουδάκη 3, Ασημάκη 3, Μπιανκόνι 2, Πλευρίτου 1

Ζέντες (Λ.Τοτ): Φαν ντερ Σλούτ 3, Χέβεζι 1, Κόβερ-Κις 2

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-2, 3-2, 2-1