Diós, mákos, lekváros, fahéjas és túrós

 

 

Szinte minden ember szereti! Főleg a gyerekek, de a felnőttek is! Édesen vagy sósan, legyen az a világ bármely táján. Nem másról beszélünk mint a palacsintáról.

Az elmúlt évben "alma"máterré változott (ha csak egy napra is) a Kiss Bálint Református Általános Iskola. Ebben az évben az elmúlt évi rendezvény hagyományának folytatásaként idén "palacsinta"máterré.

 

 

 

2004. október 28-án a gasztronómiai délutánon tehát a téma a palacsinta körül forgott.

 

 

 

A gyerekek változatosabbnál változatosabb receptek alapján készítettek palacsintákat. Először kevertek, utána sütöttek majd töltöttek.

 

 

 

A leghíresebb magyar palacsinta a Gundel-palacsinta, melynek az eredeti receptjét olvashatjuk Gundel Károly: Kis magyar szakácskönyv 108. oldalán.

 

GUNDEL-PALACSINTA

(a recept 6 személyre szól)

 

A töltelékhez: 1,5 dl 50-60 fokos rum, 40 g mazsola, 20 g cukrozott narancshéj, 180 g dióbél, 1 dl tejszín, 120 g cukor, törött fahéj 12 db palacsinta, 50 g vaj (pirításhoz)

A csokoládémártáshoz: 2,5 dl tej, vanília, 30 g cukor, 100 g csokoládé, 1,5 dl tejszín, 3 tojássárgája, 80-100 g cukor, 50 g kakaópor, 15 g liszt, 5 cl tej.

 

Előző napon áztassuk rumba a mazsolát és a hajszálvékony csíkokra vágott cukrozott narancshéjat. Másnap a töltelékhez megdaráljuk a diót, ne lisztfinomságúra, de ne is túl gorombára. A tejszínt felforraljuk; hozzátesszük a diót, cukrot, leheletnyi fahéjat, a leszűrt mazsolát és narancshéjat, és 1-2 percig (szükség esetén kevés tejet adva hozzá) főzzük, míg kenhető pépet kapunk. Ha kissé lehűlt, elkeverjük benne a rum felét. Ezután ... 12 palacsintát sütünk, a töltelékeket egy-egy csíkban rárendezzük, henger alakúra felcsavarjuk, majd meleg helyen tartjuk.

A mártáshoz a tejet cukorral és vaníliával felforraljuk; közben a csokoládét egy kis edényben, a sütőben felolvasztjuk; a tejszínből pedig kemény habot verünk. Ezután előbb a tojássárgákat cukorral, majd a kakaóporral, kevés liszttel, hideg tejjel, habverővel simára, habosra keverjük ki. Hozzávegyítjük a csokoládét, majd vékony sugárban, habverővel végzett gyors keverés mellett fokozatosan adagoljuk hozzá a forró tejet, mérsékelt tűzön forrpontig hevítjük, de felforralni nem szabad. A tűzről levéve, a mártást egy ideig még kevergetjük, majd fokozatosan a tejszínhabhoz vegyítjük, végül hozzáadjuk a rum másik felét. Mártásunk ne legyen túl édes, de ízlés szerint, a csokoládé minőségétől függően, tehetünk bele még porcukrot.

A megtöltött palacsinták mindkét oldalát egy serpenyőben, vajban ropogósra pirítjuk, és tűzálló, előmelegített tálra téve, a forró mártást csak az utolsó pillanatban öntjük rá.

 

 

Szentes, 2004. 11. 08.

 

 

.