Tűzelhalás a kiskertekben!

 

 

Szentes és környékén található kiskertekben is megjelent a tűzelhalás betegsége, mely az almatermésű gyümölcs és dísznövény fajokat veszélyezteti.

Az almatermésűek tűzelhalás betegségét az "Erwinia amylovora" nevű baktérium okozza. Nevét onnan kapta, hogy a hajtásszáradással és elhalással járó tünetei leginkább a tűz okozta perzseléshez hasonlítanak.

A fertőző tűzelhalás az almát, a körtét, a galagonyát, a berkenyét, a madárbirset, a tűztövist és a japánbirset támadja meg. A csonthéjasokat nem veszélyezteti

 

 

 

A betegség látványos tünete: a még meg nem fásodott hajtásvégek elbarnulása és pásztorbotszerű meghajolása. A termés mumifikálódik, de nem hullik le.

A védekezés az egész megye területén kötelező. A fertőzött részeket a fertőzés alatt 50 centiméterrel el kell távolítani, és el kell égetni, a használt szerszámokat pedig fertőtleníteni kell. A környező növényeket az előírásoknak megfelelően le kell permetezni. Aki elmulasztja a tűzelhalás elleni kötelező védekezést és bejelentést, az növényvédelmi bírságra is számíthat.

 

 

A fenti kiadvány borítójára kattintva (vagy IDE) bővebb információt kapunk az almatermésűek "tűzelhalás" betegségéről, melyet a Földművelésügyi Minisztérium Növényvédelmi és Agrárkörnyezet-gazdálkodási Főosztálya adott ki. Itt olvashatunk a betegség tünetéről és a pontos védekezésről!

Szentes, 2003. 07. 21.